Bojíte se stoupnout si před kameru?

Možná jste si všimli, že jsem začal tento rok více pracovat s videi. No dobrá, zatím jsem jich udělal jen pár, ale – je teprve únor 🙂

Proč to dělám?

Protože si myslím, že video je mnohem příjemnější, než čtení nekonečných textů. Sám na sobě pozoruji, že si mnohem více zapamatuji a odnesu ze záznamu přednášky, rozhovoru nebo webináře, než z nekonečných článků.

Kromě toho mi video přijde osobnější a chtěl bych s ním pracovat více i zde na webu. Není lepší, když vám problematiku někdo vysvětlí, než když o ní jen čtete? Myslím si, že ten rozdíl je opravdu veliký. Kromě videa, na kterých je mluvící “někdo”, jsou také skvělé záznamy obrazovky – perfektně tak můžete připravit návod, jak se něco dělá.

A nejen to.

U nás je ještě stále velký prostor, s videi pracuje jen velmi málo lidí. Textů, článků a e-booků jsou všude spousty. Proto jsem přesvědčen (a aktuálně to také na živo testuji), že video si získá mnohem více pozornosti.

Někteří ale s videem pracuje velmi dobře. Teď nemyslím těch pár videozáznamů přednášek z různých akcí a konferencí,.

Mám na mysli třeba Mária Roženského a jeho Periscopy #ptejtesemaria. Asi nejvýraznějším tvůrcem vzdělávacích videí v našem oboru je Jirka Rostecký, který pro web MladýPodnikatel.cz natáčí rozhovory s různými odborníky a podnikateli a publikuje každý týden nové video. Má (nejen za to) můj velký obdiv a hrozně se mi to líbí.

Předat své zkušenosti divákům Mladého podnikatele jsem měl šanci i já. Před pár dny se mnou vyšel videorozhovor, ve kterém mluvím o tom, jak dělat e-mailing jednoduše a efektivně.

Natáčení videí mi přijde skvělé. Je to sice trochu vyšlápnutí z komfortní zóny (a to už za sebou mám několik videí z minulosti, natáčení podcastů a podobně), ale chce to jen tréning! S každým dalším videem je to snazší a snazší.

Video můžete použít na sociálních sítích, v článku, na samostatné stránce, odkaz na něj můžete vložit do e-mailu a tak dále a tak dále. Fantazii se meze nekladou.

Je to technicky náročné?

Upřímně – všechna videa jsem natáčel svým mobilem. Většinu z nich jsem i přímo v mobilu ořízl a přes mobil nahrál na YouTube. některá jsem zpracoval v počítači jen proto, abych si s tím pohrál a podíval se, jak se s tím na počítači pracuje (ale upřímně – na mobilu je to jednodušší a rychlejší :D).

Našel jsem si článek (v angličtině), jak natáčet videa iPhonem, ale to je zase o pár úrovní dál, nejdříve je nejdůležitější začít a pustit to ven, potom teprve vychytávat detaily.

Ke svému mobilu mám stativ, který vás vyjde na pár stovek a držák na telefon, který mi doporučil Martin Lévay (a který stojí v obchodě 49,- Kč).

Světla, kamera, odrazové plochy, asistent, který to natáčí. Nic takového! Postavte se na co nejlépe osvětlené místo, mluvte srozumitelně a nahlas a máte skvělý základ. Mám sice i diktafon s klopovým mikrofonem (pro lepší kvalitu zvuku), ale ještě jsem jej nevyzkoušel. Postupně!

Jirka Rostecký to pojal hned od začátku trochu jinak, doporučuji si přečíst i jeho zkušenosti v článku Jak začít natáčet vlastní videa? A proč se na to možná vykašlat?, stojí to za to 😉

Co si myslíte o obsahu sdělovanému skrze video vy? Jak to na vás působí?

Mě se třeba velmi líbilo, když David Lörincz zkoušel videa na Twitteru. Přišlo mi skvělé reagovat na Tweety přímo odpovědí formou videa.

Nechcete to také vyzkoušet? Já se zatím vše učím a všechno testuji, ale podle mě to je výborný způsob, jak se uživatelům přiblížit.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.